Více než 600 dětí za posledních 80 let zneužili lidé z baltimorské arcidiecéze

Více než 600 dětí za posledních 80 let zneužili katoličtí kněží a další lidé napojení na baltimorskou arcidiecézi ve Spojených státech. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na zprávu vyšetřovatelů, podle níž navíc církevní představitelé zločiny desítky let tajili.

Zpráva podle AP podává velmi kritický obraz o nejstarší římskokatolické arcidiecézi v USA, která se rozkládá na většině území Marylandu. Ukazuje, že se zneužívání dopustilo nejméně na 150 lidí, i když ve skutečnosti jich, stejně jako obětí, mohlo být ještě více.

„Ohromující všudypřítomnost zneužívání sama o sobě podtrhuje vinu církevní hierarchie,“ konstatuje zpráva úřadu nejvyššího státního zástupce Marylandu. Zarážející je podle ní i počet zneužívajících a obětí, „zvrácené činy zneužívajících a četnost, s jakou…dostávali příležitost pokračovat ve zneužívání dětí.“

Baltimorský arcibiskup William Lori se v reakci omluvil obětem a uvedl, že zpráva „popisuje trestuhodné období v historii této arcidiecéze, které nebude ututláno, ignorováno ani zapomenuto“.

Vyšetřovatelé s prací na zprávě začali v roce 2019, zanalyzovali přes 100.000 stran dokumentů a vyslechli stovky svědků i obětí. Jejich práce zatím vedla k obžalobě jediné osoby, kterou je čtyřiasedmdesátiletý bývalý trenér zápasu na jedné zdejší katolické střední škole.