Kam vyrazit na víkend – 15 nápadů na prodloužený víkend v Evropě

Víkend je za dveřmi, a tak vám dávám návrhy měst, která stojí za to o prodlouženém víkendu navštívit. Při procházení stránek aerolinek jsem viděl, že stále se dají rezervovat letenky za velmi výhodnou cenu (např. uvádím data odletů Ryanairu, ale vyplatí se mrknout na Wizzair a EasyJet). Na výběr 15 krásných evropských měst, ve kterých se rozhodně nudit nebudete! Šťastné cestování!

1) CHANIA, KRÉTA 

Když jsem přistál v  Chanii  – malebném městečku u moře, byl jsem ze začátku nadšený – Chania je plná okouzlujících přímořských hospůdek a restaurací ukrytých v úzkých řeckých uličkách. Promenáda, ze které je v noci nádherně osvětleno panorama pobřeží, se pozdě večer mění v rušné a roztančené zábavní centrum. Právě zde jsme založili základnu, půjčili si auto a každý den jsme jeli na jiné místo.

Na Krétě musíte navštívit Laguna Balos  – toto místo je tak krásné, že bych si ho přál alespoň jednou vidět každý. Podle mě je to jedna z nejkrásnějších pláží na světě, což je absolutně nic ve srovnání s plážemi, které jsem viděl na  Maledivách nebo na Seychelách . K pláži však musíte urazit dlouhou cestu – nejprve je to asi půl hodiny autem po strmém kamenitém svahu a pak asi 30 minut pěšky přes kopcovité houštiny. Dalším místem, které mě potěšilo, je  pláž Elafonisi, s bílým pískem a průzračnou, tyrkysovou vodou, ve které bych si do teď rád sedl. Na rozdíl od laguny Balos je Elafonisi ideálním místem k pobytu s dětmi, které se mohou bezpečně cákat v mělké vodě.

2) MALTA 

Malta je krásný, barevný a velmi slunný ostrov, kolem kterého se moře třpytí všemi odstíny modré. Země, kde jsou arabské, italské a britské vlivy cítit dodnes, na silnicích je levostranný provoz a mnohá města připomínají Sicílii. Vydejte se na plavbu do Blu Lagoon a na ostrov Comino, vychutnejte si lahodnou večeři v jedné z elegantních restaurací v St. Juliane, navštivte pláže (Rájská pláž je moje oblíbená) a projděte se ulicemi Valletty, malého hlavního města zapsaného na seznamu světového dědictví UNESCO. Malta je perfektní místo pro prodloužený víkend – ostrov je dostatečně malý, že když si půjčíte auto, můžete ho projet za 3 dny a zastavit se na místech, která vás nejvíce potěší. Zvláště doporučuji vesnici námořníka Popeye,

3) LISABON, PORTUGALSKO 

Lisabon – hlavní a největší město Portugalska má turistům co nabídnout – budovy a ulice plné historie, krásné zahrady, rušné staré město, památky a dechberoucí výhledy, stejně jako vynikající, originální kuchyni a vína. Tady se člověk nemůže nudit. Lisabon jsem navštívil červeným dvoupatrovým autobusem – můžete si tak prohlédnout všechny nejdůležitější body města za jeden den a večer vyrazit na večeři za zvuků fado. Určitě navštivte čtvrť Baixa, která je skvělým příkladem neoklasicistní architektury – po hurikánu v roce 1755. tato část města byla zcela zničena a znovu postavena s velkou pozorností do nejmenších detailů.

4) DUBLIN, IRSKO 

I když Dublin není vaším cestovatelským snem, nudit se tam rozhodně nebudete. Navštivte katedrálu sv. Patrick’s Day, Phoenix Park – největší park v Evropě a pokud budete mít více času, podívejte se i do rybářské vesnice Howth Village. Večer se vydejte na nejmódnější náměstí v Dublinu – Temple Bar a určitě si dejte irské pivo Guinness, o kterém gurmáni říkají, že je nejlepší na světě.

5) BENÁTKY, ITÁLIE 

Duben a květen jsou nejlepší měsíce k návštěvě Benátek, kvůli počasí a právě začínající turistické sezóně. Projděte se úzkými uličkami podél okouzlujících kanálů s krásnými elegantními gondolami nebo se svezte vodním autobusem „vaporetto“, který vás doveze až do St. Marka a ještě dále na ostrov Burano nebo Murano. Pokud chcete vidět všechny památky, doporučuji brzké vstávání. Pokud dorazíte na náměstí v 8.00 hodin, pravděpodobně se vyhnete frontám a vstoupíte do Dóžecího paláce nebo baziliky svatého Petra. Označte jako první.

Ochutnejte místní kuchyni a zmrzlinu. Obzvláště doporučuji tři zmrzlinárny: Gelatoteka SUSO, Calle della Bissa, 5453, 30124 San Marco, která se nachází poblíž největšího mostu Rialto v Benátkách, malá rodinná zmrzlinárna na Aljašce, kterou najdete v blízkosti vlakového nádraží směrem na San Marco a zmrzlinárnu, kde je pouze přírodní zmrzlina – Gelato di Natura v Campo Santi Apostoli, Cannaregio, 4454, 30121 Venezia.

6) GARDSKÉ JEZERO, ITÁLIE 

Jezero Garda je místo, které stojí za to navštívit při cestě do Benátek, Verony nebo Milána. Chcete-li vidět všechna půvabná města, je nejlepší si půjčit auto a projet se podél pobřeží hledat italské skvosty. Našel jsem tři, o které bych se s vámi rád podělil. První je Limone di Garda , krásné městečko známé svými citrony a nádhernými výhledy, Sirmione , kde vrcholem je krásný zámek, který můžete navštívit uvnitř, a Peschiera di Garda , s mnoha kavárnami a zmrzlinárnami v malém, ale vždy pulzující srdeční města.

7) MALAGA, ŠPANĚLSKO 

Právě zde se narodil Picasso, odehrávají se zde krvavé souboje toreadorů s býky a odtud je to jen okamžik na Gibraltar – nejjižnější část Evropy. Malaga a přilehlá města (Marbella, Puerto Banus), která jsou součástí Slunečného pobřeží Costa del Sol, jsou místem, kde se snoubí španělské tradice s arabskou minulostí. Mým oblíbeným místem je zde hrad Gibralfaro, který se nachází na kopci ve 14. století a nabízí úžasný výhled na přístav a město. Více najdete zde –  Málaga a okolí.

8) LONDÝN, VELKÁ BRITÁNIE 

Londýn volá! Pokud jste nikdy nebyli v hlavním městě Anglie, je čas to dohnat. Obdivujte budovy na Trafalgar Square, kde bývaly královské stáje, navštivte Národní galerii, vyfoťte se pod Big Benem, projděte se ulicemi města, prohlédněte si výstavy slavných designérů a obdivujte krásné stavby z různých let. Dejte si tradiční anglickou snídani, zajděte si na kávu a dort do kavárny, vchod zdobí krásné barevné květiny, strávte večer v jedné z vyhlášených londýnských hospod. Budu tam v půlce dubna, ale už teď vás zvu pro inspiraci na svůj instagramový profil .

9) KRK, CHORVATSKO 

Chorvatsko miluji a je pro mě těžké vybrat místo, které by bylo nejvhodnější pro krátkou dovolenou, protože prakticky všechny ostrovy jsou skvělým nápadem na odpočinek a poznávání. Krk jsem si vybral, protože turistů je vždy o něco méně a výhledy jsou úchvatné. Navštivte Bašku a Malinskou, ochutnejte ryby a mořské plody v restauracích s výhledem na Jadran, vyhřívejte se v prvních slunečních paprscích na oblázkových plážích a v malých, okouzlujících zátokách.

10) BARCELONA, ŠPANĚLSKO 

Kdo byl v Barceloně alespoň jednou v životě, jen tak na to nezapomene. Rušné město uchvacuje návštěvníky výbornou kuchyní (nezapomeňte ochutnat paellu a tapas), lahodnou sangrií, úchvatnými památkami, originální architekturou a pozitivní atmosférou, která se vznáší ve vzduchu. Kromě nejvýznamnějších míst, jako je secesní kostel Sagrada Familia, charakteristická budova Casa Battlo a barevný park Guell, stojí za to navštívit i méně známá místa: park Laberint d’Hort – labyrint , kde se odehrává  film Parfém byl zastřelen a vyhlídka Bunker del Carmel s výhledem na celé město. Další zajímavá místa k návštěvě jsou kopec Montjuick, kostel Nejsvětějšího srdce  Tibidabo, který se nachází na kopci, a nádherný klášter postavený na vrcholu hory Montserrat. Z méně typických míst doporučuji navštívit Katalánský hudební palác, postavený na začátku 20. století.

Kulinářské lahůdky můžete ochutnat jak na bulváru La Ramblas, při sledování lidí procházejících se po nejslavnější barcelonské ulici, tak v tradičních restauracích rozesetých po městě. Katalánská kuchyně zemře – vyzkoušejte  pan amb tomaquet  – kousky toustového chleba s omáčkou z čerstvých rajčat podávané se španělskou šunkou, sýrem nebo rybou,  butifarra  – španělská verze našich párků v rohlíku a  arroz negro  – rýže s extraktem ze sépie a mořskými plody. Pokud máte rádi avokádo, určitě navštivte stejnojmennou restauraci. Najdete tam různé pokrmy – předkrmy, zmrzliny a dezerty a dokonce i burrito připravené na bázi avokáda.

11) Apulie, Itálie 

Puglia je pokladnicí krásných pláží a přímořských městeček a ty byly hlavním cílem mé cesty. Giovinazzo, Monopoly a Polignano al Mare, které stojí za to vidět, nejsou jen romantické a divoce krásné prázdninové letovisko u moře, ale také místo, kde se nachází jedna z nejunikátnějších restaurací v Itálii. Grotta Palazzese, protože tak se prestižní restaurace jmenuje, je uspořádána ve skalním výklenku několik metrů pod zemí. Vzhledem ke klimatu je restaurace otevřena pouze od června do září a číšníci musí mít pod košili speciální vesty na ochranu před nadměrnou vlhkostí. Další zastávkou je Gallipoli, malé městečko na východním okraji Apulie. Malé centrum a krásné pobřeží. V Gallipoli jsem snědl první a nejlepší cozze gratinate v životě, pečené mušle, delikatesu jižní Itálie.

12) OSLO, NORSKO 

Oslo je velmi originální destinací pro květnový víkend – za pár dní poznáte město a uvidíte všechna nejdůležitější místa. Krásný Frogner Park, Muzeum kulturní historie, Muzeum polárních lodí Fram a Královský palác, jedna z nejkrásnějších budov ve městě, by měly být na vašem seznamu.

13) BOLOGNA, ITÁLIE 

Ach Bologna! Kdo z vás neviděl, neví, kolik pokladů ukrýváte, kolik historických hradů, budov, věží a paláců ukrýváte, kolik lahůdek najdete v útulných trattoriích rozesetých v úzkých uličkách starého města, kolik chuť je v jiskřivém Lambruscu, které pochází z vašich zemí. Bologna! Kdybych mohl, vracel bych se k vám každý květen, protože právě v tomto měsíci kvetete a těšíte nás – turisty krásným počasím.

Navštivte Piazza Maggiore a prohlédněte si Neptunovu fontánu na náměstí vedle, posaďte se na schodech sv. Petronius, jehož stavba nebyla nikdy dokončena kvůli změně plánů a upuštění od přesunu hlavního města Itálie do Boloně. Vystoupejte na Oslí věž po 498 schodech a prohlédněte si úžasné panorama města, dejte si ravioli v místní osterii a ochutnejte parmazán a mortadellu – místní delikatesy, kterými je region Emilia Romagna proslulý.

14) MARSEILLE, FRANCIE 

Jih Francie, Středozemní moře, úchvatné výhledy – nezní to všechno jako pohádka? Piknik v Marseille může být hitem! Nezapomeňte navštívit baziliku Notre-Dame de la Garde postavenou na vrcholu kopce La Garde, starý přístav, který byl kdysi rušným obchodním centrem města, a Muzeem evropských a středomořských civilizací.

15) Toskánsko, Itálie 

Toskánsko je jednou z nejvíce fascinujících oblastí Itálie. Země malých městeček, vznášejících se cypřišů, středověkých hradů, tajemných opatství a dobrého vína. Region má velká, velmi známá města jako Florencie a Siena, ale také mnoho krásných, malých městeček, která můžete projít z jednoho konce na druhý za hodinu nebo dvě. Mezi nejzajímavější patří: Montepulciano, Montalcino, San Gimignano, Arezzo, Pienza, S.Quirico d’Orcia a mnoho dalších. K prozkoumání celého Toskánska potřebujete alespoň plné, aktivní dny. Pokud nemáte tolik času, vyberte si pro vás nejzajímavější oblast a zaměřte se pouze na ni.

Oblíbil jsem si zde především Montalcino, do kterého se každoročně vracím   – středověké město postavené na kopcích. Odtud pochází Brunello di Montalcino , jedno z nejdražších vín na světě. Úzké uličky, kde se neztratíte ani kdybyste chtěli, protože je to opravdu malé městečko s méně než 6000 obyvateli. Největší turistickou atrakcí je Fortezza di Montalcino – byla postavena na nejvyšším místě města v roce 1361, aby chránila obyvatele před agresory z okolních měst.Pohled z úzkého průchodu v horní části hradeb pevnosti, ze kterého se kdysi sypal vroucí olej na nepřátele na obranu před nájezdníky, ukazuje Montalcino ze zcela jiné perspektivy. V dálce můžete obdivovat vysoké věže Sieny, lesy, moře třpytící se odstíny zelené a modré a středověkou strukturu města – krásné zvonice a červené střechy protkané úzkými uličkami plnými turistů od března do října.

Faunamarket.cz je specializovaný portál s širokým výběrem inzerce zvířat.