Bílý dům ve shrnutí poznatků o stažení z Afghánistánu připisuje vinu Trumpovi

Bílý dům zveřejnil shrnutí poznatků vládních složek o předloňském odchodu amerických vojáků z Afghánistánu, v němž vinu za chaotický průběh operace připisuje minulému prezidentovi USA Donaldu Trumpovi. Administrativa současné hlavy státu Joea Bidena podle agentury AP uvádí, že nynější prezident byl „vážně omezen“ rozhodnutími svého předchůdce. Také tvrdí, že Bidenův tým při nástupu do Bílého domu nedostal od končící administrativy dostatečné informace.

Prezidentský úřad ve 12stránkovém dokumentu shrnuje výsledky analýz, které vláda po ukončení americké mise v Afghánistánu vypracovala. Samotné výsledky jsou přísně tajné a k dispozici je dnes dostali pouze členové Kongresu. Ve veřejném shrnutí Bidenova vláda příliš nepřijímala zodpovědnost za své činy související s ukončením nejdelší americké války, píše AP.

„Možnosti, které prezident Biden měl ohledně stažení z Afghánistánu, byly vážně omezené podmínkami vytvořenými jeho předchůdcem,“ píše se v dokumentu. Za Trumpova úřadování, které skončilo v lednu 2021, USA uzavřely dohodu s islamistickým hnutím Tálibán, v níž se zavázaly, že své jednotky stáhnou do května stejného roku. Nakonec poslední američtí vojáci Afghánistán opustili na konci srpna poté, co se bojovníci Tálibánu za kolapsu afghánské armády poměrně rychle zmocnili celé země včetně metropole Kábulu.

Nová zpráva zahrnuje jistou kritiku na adresu zpravodajských služeb a jejich příliš optimistického odhadu o síle afghánské armády. Biden se prý při plánování odchodu Američanů řídil doporučeními vojenských velitelů.

Bílý dům zároveň uvádí, že USA v zásadě neměly jinou možnost, pokud nechtěly v Afghánistánu na dlouho ponechat zesílený kontingent. Podle prohlášení však nic nenasvědčovalo tomu, že by posílení americké vojenské přítomnosti po 20 letech zásadně změnilo trajektorii konfliktu.