Čemu věnovat pozornost při psaní motivačního dopisu

Jestliže jste zvyklí na psaní souvislejších textů ze školy či z práce anebo jste dokonce již v minulosti zpracovávali motivační dopis, dost možná pro vás bude snadné napsat jeden z nuly anebo lehce přepracovat a aktualizovat ten původní. To však neznamená, že si nepotřebujete neustále osvěžovat základy, to se totiž hodí u úplně každého z nás. Čtěte níže naše sice známé (ale stále velmi potřebné) tipy, co si při psaní dobře zkontrolovat.

Formátování a vizuál

Psát ve Wordu přece dokáže každý, říkáte si. Ne vždy je však schopnost pěkně naformátovat text samozřejmostí, zejména musíte-li používat některé z pokročilejších funkcí. Zvolte takový druh formátu, který zvládnete udržet „učesaný“, pokud byste se například rozhodli psát text do jednotlivých boxů, bude vždy obtížnější vše si pohlídat. Dále byste měli používat jeden font, ideálně třeba pouze ve dvou velikostech, vše správně zarovnat a rozhodně se vyhnout jakémukoli barevnému zvýrazňování.

Pravopis a jazyk

Veškeré pravopisné jevy, kterými si nejste jistí, byste si ideálně měli pokaždé překontrolovat ve spolehlivém zdroji. Někdy si totiž náš mozek zapamatuje chybná pravidla a můžeme se pak s toutéž věcí opakovaně ztrapnit. Nespoléhejte se na automatické opravy pravopisu, a pokud si nejste jistí, požádejte o kontrolu někoho dalšího. Jazykově byste měli zůstat spisovní, ne příliš květnatí, spíše se držet stylu jasně předávajícího informace.

Obsahová stránka

Doporučení obsah životopisu si najdete v každém návodu. Kolik toho ale uvést přímo u sebe a jak podrobně jednotlivé položky vlastně popsat, to už zůstane na vás. Přemýšlejte, co by mohlo být pro zaměstnavatele relevantní a jak ho nezahltit příliš velkým množstvím textu. Nejlépe bude, když se vejdete do dvou stránek A4 s tím, že stránka nebude úplně zhusta zaplněná.