Policisté obvinili dva muže z podvodu kvůli zneužití poštovní služby SIPO

Policisté z Pardubického kraje zadrželi a obvinili dva muže z podvodu kvůli zneužití poštovní služby SIPO. Hrozí jim až osm let vězení. ČTK to řekla mluvčí krajské policie Markéta Janovská. Podle dřívějších informací České pošty bylo dotčeno asi 4000 plátců, po kterých jedna firma prostřednictví služby SIPO požadovala zaplacení částek v řádu tisíců korun.

„Případů bylo větší množství v celé republice, ale v našem kraji jich bylo asi nejvíc,“ uvedla Janovská. Obviněným mužům je 24 a 25 let.

Česká pošta nabízí službu SIPO firmám, kterým na základě dodaného seznamu plátců umožňuje inkasovat peníze za poskytnuté služby. Pošta ale podle mluvčího není oprávněna zkoumat, za co a na základě jakého důvodu příjemce peníze od plátců požaduje.

„Dostali jsme na základě smlouvy s firmou spojovací čísla konkrétních lidí a požadavek na strhávání plateb. Nebyl důvod si myslet, že je to nějakým způsobem nelegálně získané. Teprve po dotazech občanů, o jaké platby se jedná, jsme to začali prověřovat,“ řekl ČTK mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Někteří lidé částku zaplatili, aniž by si toho vůbec všimli. V dalších případech pošta platby zadržela nebo je uživatelům služby SIPO vrátila. Spojovací čísla mohla firma obviněných mužů získat například od některého ze zkrachovalých dodavatelů energií.

Službu SIPO využívají tři miliony lidí. Zkratka SIPO znamená název: „Sdružené inkaso plateb obyvatelstva“, což je služba, která umožňuje sloučit několik pravidelných inkasních příkazů od různých společností do jediné platby, která je automaticky stržena z účtu plátce.