Nejvyšší správní soud vrátil do hry pokutu 22 milionů korun pro Kaufland

Nejvyšší správní soud (NSS) vrátil soudu k projednání pokutu 22,13 milionu korun, kterou v roce 2013 vyměřil obchodnímu řetězci Kaufland Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). NSS vrátil věc k projednání Krajskému soudu v Brně, který v roce 2020 pokutu rozsudkem zrušil. Vyplývá to z rozhodnutí na úřední desce soudu. NSS zrušil rozhodnutí krajského soudu ve stejné věci už podruhé.

Podle antimonopolního úřadu Kaufland porušil zákon o významné tržní síle, když sjednával s nadpoloviční většinou svých dodavatelů zemědělských a potravinářských produktů platební lhůty delší než 30 dní a platby takto i uskutečňoval.

V postupu firmy našel ÚOHS i další chyby. Obchodní řetězec sjednával s 95 procenty svých dodavatelů zemědělských a potravinářských produktů pro případ postoupení pohledávky třetím osobám povinnost hradit vedle nákladů spojených se zpracováním této agendy ještě poplatek ve čtyřprocentní výši pohledávky.

Pokutu 22,130.000 korun musel Kaufland zaplatit v roce 2013, kdy rozhodnutí první instance potvrdil tehdejší předseda Petr Rafaj.

Kaufland rozhodnutí ÚOHS napadl žalobou u Krajského soudu v Brně, který pokutu svým rozsudkem v roce 2016 zrušil. Úřad se bránil podáním kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu, který mu vyhověl a rozsudek nižší instance zrušil.

Krajský soud se tak případem zabýval znovu a v roce 2020 pokutu opět zrušil. ÚOHS rozhodnutí znovu napadl kasační stížností k NSS a znovu uspěl.

Krajský soud se tak případem bude zabývat potřetí, musí přitom zohlednit právní názor NSS.