Jak zvládnout přijímačky na VŠ

Už jste se rozhodli, v jakém oboru chcete pokračovat po střední škole, možná už máte i vybranou univerzitu. Teď vás čeká po maturitě druhá nejdůležitější zkouška, kterou jste kdy měli. Ta příjímací. Jak se na ni připravit tak, abyste měli jistotu, že se na svou vysněnou vysokou dostanete?

Najděte si informace

Každá škola má na webových stránkách informace k příjímacímu řízení. Projděte si stránky školy a načtěte si všechno, co najdete. Možná bude mít k dispozici i cvičné testy nebo ukázky z minulých let, které si budete moci stáhnout a vyzkoušet.

Nepodceňte přípravu

Jeden test na zkoušku asi stačit nebude. Pořádně si prostudujte, co všechno se ve zkouškách může objevit a doplňte si vědomosti, které budete potřebovat.

Udělejte si studijní plán

Už víte, co všechno musíte mít před přijímačkami v hlavě. Teď si můžete rozplánovat, jak to do ní všechno dostat. Kdy se budete věnovat kterým tématům a kolik práce chcete udělat za jakou dobu. Můžete si vytisknout plán k vyplnění, nebo si vytvořit vlastní.

Zkuste doučování

Nenabízí někdo ze stávajících studentů vaší školy doučování na přijímačky? Nebo má možná škola přímo kurz pro uchazeče? Hledejte možnosti získání informací z první ruky. Mnoho rad také najdete na studentských fórech nebo třeba ve skupinách na Facebooku.

Jděte na den otevřených dveří

Kromě pomoci s rozhodováním vám den otevřených dveří usnadní orientaci v budově v den zkoušky, čímž si ulehčíte od spousty zbytečného stresu. Budete vědět, kde škola je, jak vypadá, kde je vchod a jak se orientovat uvnitř.

Pracujte se stresem

Váš největší nepřítel je strach. Poslední, co potřebujete je na zkouškách z nervozity všechno zapomenout. Den před přijímačkami si dejte volno, relaxujte, neučte se. Zajděte si na procházku nebo si napusťte horkou vanu. Nebo obojí.

Nezapomeňte na spánek

Hlavně se před zkouškou dostatečně vyspěte! Jít spát pozdě před takto důležitou zkouškou se nevyplácí. Čím lépe vyspalí budete, tím snáze se vám bude soustředit a informace k vám půjdou úplně samy.