Poprvé se cítím stará, nechápala hvězda Fruhvirtovou. Češku pak tvrdě vyučila

Poprvé se cítím stará, nechápala hvězda Fruhvirtovou. Češku pak tvrdě vyučila; Zdroj foto: Instagram Brenda Fruhvirtová

U protinožců začala nová tenisová sezona a v Aucklandu do ní krátce po sobě vstupují Brenda a Linda Fruhvirtovy, jedny z nejsledovanějších teenagerek na okruhu.

Shodou okolností jim los přisoudil dvě grandslamové finalistky, další mladé hráčky, které v roce 2021 utvořily šokující složení finále US Open. 

Teprve patnáctiletá Brenda startující na Novém Zélandu díky divoké kartě už má úvodní střetnutí za sebou. Také ve svém druhém utkání na okruhu WTA jednoznačně padla. Jestliže v únoru při velké premiéře v mexické Guadalajaře uhrála s americkou superstar Sloane Stephensovou pouhé čtyři hry, nyní v Aucklandu schytala ještě výraznější výprask.

Kanaďanka Leylah Fernandezová vyprovodila mladičkou Češku za hodinu drtivým výsledkem 6:1, 6:1.

Fruhvirtovou při utkání evidentně sžírala nervozita, na své poměry velmi lacino chybovala a byla pod neustálým tlakem silovější soupeřky. K jasnému resultátu přispěla i kvalitní, téměř bezchybná hra Fernandezové a v neposlední řadě fakt, že zkušenosti obou hráček na tvrdém povrchu nejdou porovnat.

Patnáctiletá Češka v minulém roce vyskočila až na dohled elitní světové stovky poté, co vybojovala rekordních osm titulů mezi dospělými na nižším okruhu ITF a zaznamenala neuvěřitelnou sérii 27 vítězných zápasů za sebou.

Jenže výhradně na antuce.

Na „hardu“ hrála naposledy právě v Guadalajaře, kde prošla kvalifikací a za odměnu vyzvala grandslamovou šampionku Stephensovou.

Těžký los minimalizoval její naděje na premiérové WTA vítězství také v největším novozélandském městě.

Fernandezová, aktuálně 40. hráčka světa a poražená finalistka předminulého US Open, potvrdila roli jasné favoritky a nemilosrdně odhalila vzhledem k věku logické fyzické nedostatky mladší Fruhvirtové. Přesto soupeřku po utkání ocenila.

„Myslím, že jsme odehrály několik velmi dobrých výměn. Užila jsem si to,“ uvedla hráčka, která ve svých dvaceti letech na okruhu jen zřídka potká někoho natolik výrazně mladšího.

Fernandezová připustila, že ji věk soupeřky překvapil. „Cítím se teď stará, přijde mi to neuvěřitelné,“ podotkla Kanaďanka. Podobný pocit prý v životě zažila vůbec poprvé.

„Myslela jsem si, že budu na turnaji jedna z těch nejmladších, jak jsem zvyklá. Pak jsem zaslechla, že je tady patnáctiletá dívka,“ smála se kanadská tenistka.

„Byla jsem za Brendu velmi šťastná, ale osobně jsem se soustředila na svou vlastní hru, užívala jsem si sama sebe na kurtu a snad přinesla dobrou zábavu lidem,“ dodala rodačka z Montrealu, která se proslavila předloni v New Yorku jízdou přes Naomi Ósakaovou, Angelique Kerberovou, Elinu Svitolinovou či Arynu Sabalenkovou až do souboje o grandslamový titul, v němž nestačila na jinou vycházející hvězdu, kvalifikantku Emmu Raducanuovou.

Právě ostře sledovaná Britka se nyní rovněž v Aucklandu chystá na první ostrý zápas roku 2023. A také ona vyzve Fruhvirtovou. Duel proti sedmnáctileté Lindě je na Novém Zélandu na programu v noci na úterý středoevropského času.

Dvacetiletá Raducanuová chce v novém roce zastavit svůj pád, který je podobně prudký jako její vzestup. Od triumfu ve Flushing Meadows už pětkrát vyměnila trenéra a v minulé sezoně vyhrála jen 17 ze 37 duelů.

Z první desítky se propadla až na momentální 78. příčku.

Zatímco bookmakeři vcelku jasně favorizují Britku, tenisoví odborníci si tak jistí nejsou. Server Sportskeeda naopak čeká, že do druhého kola v Aucklandu postoupí Fruhvirtová.

„Na kurtu působí vyrovnaněji, není tak náchylná k chybám. Její hra je rozmanitější, umít hrát agresivně, ale má i slušné defenzivní dovednosti,“ vyzdvihl web přednosti sedmnáctileté Češky.


Pokračovat ve čtení