„Nezapomeňte si očistit boty.“ Zhrzení Francouzi použili Messiho dres jako rohožku

"Nezapomeňte si očistit boty." Zhrzení Francouzi použili Messiho dres jako rohožku; Zdroj foto: Reuters

Hrdina nových šampionů Lionel Messi si užívá bouřlivých oslav s nadšenými fanoušky v Argentině, ale za pár dní se bude muset vrátit do Francie.

Jeho zaměstnavatelem je totiž Paris St. Germain a je otázkou, jak ho v zemi galského kohouta přivítají.

Francouzi se totiž stále nepřenesli přes to, že právě Messi byl strůjcem vítězství ve finále turnaje. Jeden z majitelů restaurace umístil ke vchodu do svého podniku na zem Messiho dres s třicítkou a k němu nápis: „Nezapomeňte si při vstupu očistit boty.“

Soudě podle toho, jak je bílý trikot zašpiněný, uposlechl výzvy nejeden zhrzený návštěvník restaurace…

Argentinci ale nejspíš nemají protivníkovi co vyčítat. Brankář mistrů světa Emiliano Martinez čelí pro změnu kritice za to, že při oslavách v Buenos Aires zesměšňoval Kyliana Mbappého, největší hvězdu Francie.

Gólman totiž držel panenku s Mbappého tváří, navíc údajně organizoval výsměšnou minutu ticha za francouzského útočníka, který ve finále nasázel hattrick. 

Představitelé francouzského svazu podle ministryně sportu Amélie Oudéaová-Casteraová poslali kvůli Martínezově chování oficiální stížnost šéfovi argentinské asociace, ona sama se možná obrátí na svůj protějšek. „Bylo to velice ubohé,“ citovala ministryni agentura Reuters.

V Martínezově rodném městě Mar del Plata si z toho ale nic nedělají, slavného spoluobčana tam ve čtvrtek přivítalo více než sto tisíc lidí. Centrem slavnosti byla pláž Las Toscas, kde se zápasy z Kataru včetně finálového triumfu Argentiny nad Francií během šampionátu přenášely. Policisté podle médií museli uzavřít několik ulic, aby zabránili chaosu.

„Od chvíle, kdy jsem poprvé stál v brance národního týmu, bylo mým cílem přivézt sem do Mar del Plata titul,“ řekl třicetiletý Martínez před davem v proslulém letovisku. A vyslyšel přání, aby předvedl stejně jako v Kataru svůj „taneček“, když Aurélien Tchouaméni svou penaltu namířil vedle.

Brankář Aston Villy vychytal v penaltovém rozstřelu nejen francouzské obhájce titulu, ale i ve čtvrtfinále Nizozemce a stal se nejlepším gólmanem turnaje.


Pokračovat ve čtení