Macík vyhrál na Dakaru další etapu, do čela pořadí kamionů se vrátil Loprais

Macík vyhrál na Dakaru další etapu, do čela pořadí kamionů se vrátil Loprais; Zdroj foto: A.S.O.

Den poté, co organizátoři museli zkrátit etapu kvůli špatnému počasí, dnes účastníci rallye absolvovali celou naplánovanou porci 425 kilometrů rychlostní zkoušky. Po dvou dnech na kamenech se trasa vrátila na písek do dun.

Macík se zpočátku přetahoval o vedení s nizozemskými soupeři a Lopraisem, ale v závěru všem odskočil a zvítězil s bezmála devítiminutovým náskokem před Mitchelem van den Brinkem.

Drsná středa

„Sakra, to bylo drsný, od začátku do konce. Samé písky, nahoru dolů, potom pár rychlých úseků. Hned na začátku jsme si skočili při takovým výjezdu… jak jsme dopadli, deset tun do protisvahu, ulomili jsme obě přední pera,“ líčil Macík ve videovzkazu na facebooku. „Truck jsme dneska úplně nepošetřili, ale vypadá docela dobře na to, jaký jsme měli strach,“ připojil mechanik posádky David Švanda.

Loprais, který v úterý přišel o průběžné vedení vinou dodatečné penalizace, ztratil na třetí pozici další zhruba půlminutu, ale stačilo mu to k předstižení Valtra. Dosavadní lídr byl tentokrát o více než půlhodinu pomalejší. Na jeho ztrátě se podepsaly potíže s vyjížděním dun a poté technické problémy.

„Hodně jsme museli duny i objíždět, protože jsme nestíhali výkonově. Sotva se nám začalo dařit, dostali jsme defekt a ve finále nám upadly oba kabinové tlumiče. Jeli jsme přes 200 kilometrů bez tlumičů, takže jsme vyřízení a umlácení. Máme toho dneska plný zuby,“ uvedl v nahrávce pro média Valtr, jehož v celkové klasifikaci předstihl i Nizozemec Martin van den Brink.

Macík stále dotahuje ztrátu z pondělí etapy, při níž ho postihly technické problémy, ale posunul se z pátého místa na čtvrté. Z průběžné třetí pozice se totiž propadl další nizozemský pilot Janus van Kasteren. Macíka dělí od třetího Valtra 11 minut a 20 sekund, za Lopraisem zaostává o 39:37 minuty.

V kategorii automobilů zajel nejrychlejší čas devítinásobný mistr světa WRC Sébastien Loeb z Francie. Čtvrtý skončil katarský obhájce prvenství Násir Attíja a zvýšil průběžné vedení na více než 18 minut.

Na Loeba, jenž dnes porazil o pouhých 13 vteřin rekordmana Stéphanea Peterhansela, ztratil Prokop 41:39 minuty. Celkově si polepšil o jednu příčku na devátou pozici, na lídra ztrácí hodinu a čtvrt.

„Ta ztráta (v etapě) je obří. Jsme spíš frustrovaní, protože jsme od začátku věděli, že to dneska nebude dobré. Mokrý písek má obrovský odpor a k tomu vysoká nadmořská výška… to je (pro nás) strašná kombinace,“ líčil Prokop na facebooku.

„Tahle oblast nesvědčí našemu konceptu. Potřebujeme to tady projet, poztrácet co nejmíň a jet pryč. Ještě jsme si maličko zhoršili, protože jsme neodhadli tlak v gumách a nebyli jsme schopni vyjet obrovské pískové výjezdy, museli jsme se vracet, objíždět to. Tam jsme poztráceli fakt moc,“ litoval jihlavský jezdec.

Trněného navigátor musel do nemocnice

Mezi motocyklisty byl nejrychlejší Španěl Joan Barreda a připsal si 29. etapové vítězství na Dakaru. Celkovým lídrem je s náskokem tří a půl minuty dnes osmý Daniel Sanders z Austrálie. Nejlepší český účastník Michek dojel do cíle se ztrátou osmnácti minut a posunul se o tři místa na 14. pozici s hodinovým odstupem za Sandersem.

„Čtrnácté místo je bomba. Bylo méně kamenů, což je super. Jenže nás pustili do písku s velbloudí trávou, která neuhýbá, takže to bylo 425 kilometrů cvičení s motorkou,“ popsal Michek na sociálních sítích.

„Kromě toho stačil pomoci také soupeřům. „Mezi první a druhou polovinou jsme měli přejezd do tankovačky, neutralizaci na 55 minut. Pomáhal jsem tam továrnímu jezdci Franco Caimimu, aby mu vyšel benzín, táhnul ho za lanem. Potkal jsem tam ještě Stefana Svitka, také jemu jsem dovezl kanystr s palivem. Naštěstí se to obešlo bez nějakých minut navíc pro všechny, jsem rád, že jsem mohl pomoct,“ popsal několikanásobný český mistr v motokrosu.

Po Miroslavu Zapletalovi končí na Dakaru i další český pilot automobilu, Karel Trněný. Premiérovou účast zkušeného pilota klasické rallye v kategorii automobilů ukončila dnešní nehoda, po které musel navigátor Milan Horyl na lékařské vyšetření.

„Čtvrtá etapa nám bohužel vystavila stopku. Asi po padesáti odjetých kilometrech došlo k ostřejšímu doskoku na předek auta, Mazel (auto) to vydržel, ale následně po pár kilometrech museli zastavit skrze bolesti v zádech Milana,“ uvedli zástupci týmu Workoutland Racing na facebooku.

Horyl byl převezen do nemocnice, kde podstoupil vyšetření. „Nyní je už zpátky v bivaku, je v pořádku, ale posádka nemůže pokračovat. Navíc se u Mazla nepodařilo vyřešit technické problémy a v dunách by bylo nemožné pokračovat,“ doplnil tým.

Trněný startující s vozem Ford F150 Raptor byl po třetí etapě rallye na 136. v absolutním pořadí automobilů.


Pokračovat ve čtení