Loprais přišel na Dakaru o vedení. Skončil čtyřkolkář Tůma i legenda Peterhansel

Loprais přišel na Dakaru o vedení. Skončil čtyřkolkář Tůma i legenda Peterhansel; Zdroj foto: A.S.O.

Dnešní etapa byla kvůli zatopenému plánovanému bivaku v Davadmí zkrácena zhruba o sto kilometrů na 358 km rychlostní zkoušky a dalších 560 km přejezdů. Jako průběžný lídr do ní vstupoval Loprais, ale ztratil téměř 27 minut na nejrychlejšího Mitchela van den Brinka z Nizozemska, jenž si připsal své první vítězství.

„Začali jsme velmi slušně, nicméně jsem udělal jednu chybu, když jsem se rozhodl vyjet jednu velkou dunu, jenže jsme neměli dostatečný rozjezd a nepodařilo se. Ale stálo při nás štěstí a díky bohu jsme se odtamtud dostali relativně brzy,“ vysvětil Loprais své zdržení.

Do čela se před něj dostal dnes čtvrtý otec vítěze Martin van den Brink, který má nově před českým pilotem náskok pouhých 37 sekund.

Třetí pozici v etapě obsadil Macík a pojistil si celkové čtvrté místo. Na průběžně třetího Januse van Kasterena, jenž byl dnes druhý, ztrácí čtyři minuty. „Byl to písek, paráda. Fakt to bylo náročné. Škoda, že nám etapu rozbili neutralizacemi. Navigace byla hodně těžká,“ řekl Macík na sociální síti.

O více než hodinu pomalejší než vítěz byl průběžně pátý Jaroslav Valtr a poprvé se neumístil v první desítce. V závěru dojížděl bez brzd. „Sjeli jsme z poslední duny. Šlápnu na brzdu a nic. Nebyl vzduch, zřejmě kompresor. Jeli jsme opatrně v manuálním režimu a brzdili i očima. Hodně jsem spěchal, abych byl v cíli do tmy,“ uvedl jezdec týmu Buggyra ZM Racing.

Mezi automobily vyhrál obhájce prvenství Násir Attíja. Katařan zvýšil náskok v čele průběžného pořadí na více než hodinu, z velké části i díky odstoupení největšího soupeře Peterhansela. Sedmapadesátiletý francouzský pilot měl nehodu, při níž se zranil jeho navigátor, a ze soutěže z průběžně druhého místa odstoupil.

Attíja v Toyotě vedl po čtvrteční etapě před Peterhanselem o 22 minut, po jeho odstoupení má náskok hodinu a šest minut před Jihoafričanem Henkem Lateganem, jenž dnes skončil třetí. Druhý dojel devítinásobný mistr světa klasické rallye Sébastien Loeb, slavný Francouz je ale po problémech z úvodu Dakaru průběžně až šestý.

Prokop s Fordem dojel do cíle o 21:25 minuty pomaleji než Attíja a posunul se s odstupem 2:13 hodiny na osmou pozici. Na Loebovo šesté místo, kterým by vyrovnal své dakarské maximum z roku 2019, ztrácí český jezdec šestnáct minut.

Mezi motocyklisty byl nejrychlejší Argentinec Luciano Benavides. Mladší bratr průběžně třetího Kevina Benavidese byl v sedmý den soutěže sedmým různým etapovým vítězem.

O necelou minutu porazil týmového kolegu z Husqvarny Skylera Howese, Američan nicméně zvýšil své celkové vedení před dnes třetím Australanem Tobym Pricem na 3:31 minuty.

Michek s KTM zaostal za Benavidesem devět minut a v průběžném pořadí klesl o jednu pozici na 14. příčku. Na Howese ztrácí hodinu a čtvrt.

Stopka pro Tůmu, Peterhansela i Sainze

Tůma, jediný český jezdec startující v kategorii čtyřkolek, se rozhodl do dnešní 6. etapy nenastoupit, čímž jeho účast v rallye končí. Jezdec týmu Barth Racing tak nenaváže na čtvrté místo z loňského ročníku rallye.

„Ve čtvrtek večer, když jsem se vrátil z etapy, tak jsme se rozhodli poté, co jsem měl zase karambol, že skončíme v závodě,“ řekl Tůma na Facebooku. „Čtyřkolka při karambolech dostala takový záhul, že už ani nemáme náhradní díly, co bychom potřebovali vyměnit. I rám je popraskaný,“ vysvětlil padesátiletý jezdec.

Tůma navíc není stoprocentně zdravotně fit. Již ve čtvrtek přiznal, že si při pádu o den dříve pohmoždil nohy a na čtyřkolce nemůže při jízdě stát.

„Dakar je obrovský závod, vyvíjí obrovskou zátěž na fyzičku a tělo. A každá drobná odřenina, poranění ho zpomaluje. A já už jich mám docela hodně, už to nešlo,“ řekl Tůma, který byl desátý v kategorii.

Rekordman v počtu vítězství, čtrnáctinásobný dakarský šampion Peterhansel s Audi havaroval na 212. kilometru, když byl ve vedení v etapě. Organizátoři uvedli, že jeho spolujezdec Edouard Boulanger utrpěl zranění zad a byl převezen do nemocnice, kde se podrobí dalším vyšetřením.

 Na stejném místě měl nehodu také Peterhanselův týmový kolega Carlos Sainz ze Španělska, jenž poškodil vůz, ale vyvázl nezraněn. Průběžně čtvrtý muž pořadí nicméně také musel odstoupit a kvůli pětihodinové ztrátě po podobné nehodě přišel o naději na dobrý výsledek i dosud třetí Jazíd Rádžhí.

V sobotu budou mít motocyklisté nečekané závodní volno, protože kvůli počasí a pozdnímu příjezdu mnoha účastníků do bivaku pořadatelé sobotní program pro tuto kategorii a čtyřkolkáře zrušili. Ostatní čeká 333 kilometrů rychlostní zkoušky a celkem 861 km v takzvané maratonské etapě, která před nedělním pokračováním neumožňuje asistenci mechaniků.

Video: Kotrmelec Aliyyah Kolocové v 5. etapě Rallye Dakar (6. 1.)


Pokračovat ve čtení