Brazilský prezident zrušil opatření, která usnadňovala těžbu v amazonském pralese

Brazilský prezident zrušil opatření, která usnadňovala těžbu v amazonském pralese; Zdroj foto: Reuters

Lula pozastavil prostřednictvím výnosů normy, které nechal schválit jeho předchůdce Bolsonaro a které usnadňovaly přístup ke střelným zbraním. Bolsonaro podporoval rozšiřování zbraní mezi Brazilci, protože podle něj to usnadňovalo ochranu před kriminalitou. Během jeho čtyřletého mandátu, který skončil v sobotu, se počet vydaných zbrojních pasů zněkolikanásobil.

Lula dále zrušil opatření, která zmírňovala podmínky pro těžbu v chráněných oblastech a rezervacích domorodých národů. Jde především o oblasti v amazonském pralese. Dále nový prezident učinil kroky směřující k tomu, aby Brazílie mohla znovu používat prostředky z mezinárodního fondu na ochranu deštného pralesa. Lula během kampaně i při vstupu do úřadu slíbil větší ochranu Amazonie a zastavení nelegálního mýcení pralesa.

Nový prezident se naopak rozhodl prodloužit předchůdcem schválené opatření osvobozující paliva od brazilských federálních daní. Podle agentury Reuters tak prezident popřel předchozí prohlášení nového ministra financí Fernanda Haddada, který ujišťoval, že toto opatření vláda neprodlouží.

Lula ministerstvům nařídil pozastavit přípravy na privatizace velkých podniků, například pošt či energetického gigantu Petrobras. Podle agentury Europa Press také nařídil navýšení některých sociálních dávek.

Lula již dříve uvedl, že chce navýšit sociální výdaje a zrušit ústavní brzdy, které omezují růst státních výdajů. Hospodářská a rozpočtová politika se ale podle agentury Reuters příliš nelíbí finančním trhům. Například v pondělí akcie Petrobrasu klesaly o šest procent a brazilský real oslabil vůči dolaru.


Pokračovat ve čtení